Chcesz w przyszłości studiować architekturę?
Malarstwo?
Rzeźbę?
Grafikę?
Zostań uczniem naszej szkoły! My przygotujemy Cię do tych studiów!

„Z inspiracji Patrona”- dlaczego?

patron

24 listopada 1989 roku, w 10 rocznicę powstania, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Miejscu Piastowym otrzymało imię Profesora Tadeusza Brzozowskiego. Pamiętam skromną, aczkolwiek bardzo serdeczną, niemal rodzinną uroczystość. Cieszyliśmy się, że mogliśmy gościć Żonę Patrona Barbarę Gawdzik-Brzozowską oraz Ich Synów: Wawrzyńca i Joachima.

Od tego czasu 24 listopada stał się Dniem Patrona w naszej szkole. Każdego roku jest on obchodzony w inny, zawsze oryginalny sposób. Przez 30 lat, bo tyle jest z nami nasz Patron, były projekcje filmów poświęconych twórczości Brzozowskiego, konkursy wiedzy o Jego życiu i działalności artystycznej, audycje słowno-muzyczne, wykłady, spotkania z artystami, spektakle teatralne czy wspólne działania plastyczne.

Kilkakrotnie odwiedziła nas Pani Barbara Gawdzik-Brzozowska. Spotkania z Nią były zawsze świętem dla społeczności szkolnej. W sposób naturalny, ciepły mówiła o Tadeuszu Brzozowskim, Jego twórczości i pracy pedagogicznej. Wysoko też oceniała pracę naszej szkoły. Podczas jednej z wizyt uczestniczyła w obronie prac dyplomowych w krośnieńskim Biurze Wystaw Artystycznych. Wówczas usłyszałem od Pani Barbary słowa, że jesteśmy chyba jedyną plastyczną szkołą w Polsce, która przeprowadza egzamin dyplomowy i wystawę prac dyplomowych w profesjonalnej galerii.

W ostatnich latach najbardziej popularną formą obchodów święta Patrona stały się konkursy plastyczne dla uczniów na wykonanie pracy inspirowanej twórczością Tadeusza Brzozowskiego. Powstawały obrazy, rysunki, rzeźby, grafiki, projekty scenografii, projekty ubioru, w tym projekt krawatu dla dyrektora szkoły, do noszenia w trakcie uroczystości związanych z Patronem.

krawat

Wiele czytałem oraz słyszałem od Pani Basi o dużym poczuciu humoru Tadeusza Brzozowskiego i wiem, że tę dowcipną pracę przyjąłby z uśmiechem i zrozumieniem. Zresztą, wierzę w to, że On jest z nami i cieszy Go, każdy wyraz sympatii z naszej strony.

Ubiegłoroczny Dzień Patrona to wspaniały spektakl teatralny ( nie boje się użyć tych słów) przygotowany przez młodzież oraz wyjątkowo wysoki poziom prac wykonanych przez uczniów, których tematem był Patron i Jego twórczość. To okres wielu wystaw związanych z Jubileuszem 40-lecia istnienia naszej szkoły, w tym prezentacji twórczości byłych i obecnych Nauczycieli-Artystów. W Ich pracach dostrzegłem fascynację twórczością Tadeusza Brzozowskiego. Wówczas uznałem, że warto byłoby zorganizować wystawę, którą roboczo nazwałem „Z inspiracji Patrona” (kolejne potwierdzenie, że pierwsze pomysły są najlepsze). Zaprosiłem Kolegów do tego przedsięwzięcia. Z radością zauważyłem, że podjęli „wyzwanie”, a niektórzy, wydaje mi się czekali na taką propozycję, gdyż jak mówią twórczość Brzozowskiego oddziaływała na nich znacznie wcześniej niż stał się Patronem naszej szkoły.

Cieszę się, że powstała wartościowa artystycznie wystawa, różnorodna warsztatowo, prezentująca różne dziedziny sztuk plastycznych. Łączy je jednak admiracja Tadeusza Brzozowskiego i Jego sztuki. Myślę, że spogląda z góry na nasze działania z uśmiechem aprobaty na twarzy i z koroną na głowie.

Zbigniew Gleń

patron2

Jesteś tutaj: Home Aktualności „Z inspiracji Patrona”- dlaczego?

 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.