Chcesz w przyszłości studiować architekturę?
Malarstwo?
Rzeźbę?
Grafikę?
Zostań uczniem naszej szkoły! My przygotujemy Cię do tych studiów!

Spotkanie absolwentów pierwszych roczników

23 maja odbyło się w Krośnie nadzwyczaj sympatyczne spotkanie absolwentów Naszej Szkoły rekrutujących się z pierwszych pięciu roczników z pedagogami, ówczesnymi nauczycielami zatrudnionymi w PLSP. Odniesienie do historii Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych wiązało się także z przywołaniem pierwotnej lokalizacji szkoły noszącej w sobie nazwę miejscowości Miejsce Piastowe. Tak więc to już historia ale jak się okazuje historia żywa, do której wielu z nas zarówno absolwentów jak też nauczycieli chce wracać i robi to chętnie. Dowodem tego licznie przybyli na ten wieczór „reprezentanci” obu stron. Niektórzy dotarli zza przysłowiowej miedzy, inni przyjechali z dalekich miast kraju i zagranicy. Jeśli zadali sobie tyle niewymuszonego trudu, to znaczy że szanują siebie i swoją prywatną historię, że dbając o swoją przeszłość i pamięć dbają o swoją wyobraźnię i tożsamość. Obecni byli wszyscy dotychczasowi dyrektorzy szkoły i ich współpracownicy: Stanisława Olszańska Marszałek, Zbigniew Gleń, Anna Świst, Roman Górka, Wacław Kuczma i piszący te słowa. Zaproszenie podjęli także nauczyciele przedmiotów ogólnych i artystycznych, dla których w większości praca w szkole na przełomie lat 70 i 80 była pierwszą w ich życiu. Darujcie, że nie wymieniam wszystkich z imienia i nazwiska, ale zapewniam Was, że bardzo miło było spędzić razem z Wami ten wieczór. Minutę ciszy wypełniliśmy wspomnieniem nieodżałowanego Bogdana Biernata, serdecznego kolegi, pierwszego wychowawcy, pierwszej szkolnej klasy.

Szczęśliwie nie zabrakło wśród nas pierwszego dyrektora Liceum, Władysława Kandefera, dziś już 93 letniego rzeźbiarza, ulubionego studenta Xawerego Dunikowskiego, współpracownika Jana Szczepkowskiego, wieloletniego pedagoga, opiekuna młodzieży.. no i po prostu pełnego uroku człowieka, którego żywotne siły, temperament i lojalność wobec młodych ludzi stanowi przykład bez precedensowy. Pan Władysław był niewątpliwie centralną postacią spotkania, któremu absolwenci oddali stosowne honory i pełne rewerencji podziękowania za pedagogiczne oddanie, życzliwość i znaczącą obecność. Ale przede wszystkim nie zabrakło byłych uczniów, klasowych młodych artystów realizujących do dziś swoje rozmaite, nie tylko zresztą artystyczne powołania. Brawo za tak wzorową frekwencję!!! Wśród wielu miłych i okolicznościowych słów powitalnych, padły z ust absolwentów te szczególnie ujmujące, dodające otuchy do dalszej naszej pracy i nadające szczególny sens tej już zrealizowanej. Były to słowa zapewniające nas o uczuciach przyjaźni, jaką odczuwali i zachowali jako dobre wspomnienie z wzajemnych naszych relacji. To ogromna przyjemność i zaszczyt, móc po tylu latach, które dzielą nas od wspólnej szkolnej pracy dowiedzieć się o tym. Bo przecież jeśli główną rolą i zadaniem nauczyciela jest dostrzegać i odkrywać indywidualny potencjał ucznia, to nie może to odbywać się poza przestrzenią życzliwości, bezwarunkowego zainteresowania i otwartości na drugą osobę. Jak widać brzmi to ładnie, ale kosztuje czasem niemało wysiłku i pracy nad samym sobą.

Moi Drodzy, jeśli potrafiliście to zobaczyć z dystansu 35 lat własnego życiowego, tak różnego przecież doświadczenia, to Wasza świadomość i pamięć o tym była najjaśniejszą i najcieplejszą  wśród milionów, tak obficie błyszczących tej nocy nad nami wszystkimi gwiazd.

                                                                                                                                               Piotr Wojtowicz

2014zjazd 1

2014zjazd 4

2014zjazd 5

2014zjazd 7

2014zjazd 6

2014zjazd 2

Jesteś tutaj: Home Aktualności Spotkanie absolwentów pierwszych roczników

 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.