INFORMACJA

Od 1 stycznia 2023 r. wszelkie aktualne informacje związane z funkcjonowaniem naszej Szkoły
publikowane będą na nowej stronie na portalu gov.pl. pod adresem:
https://www.gov.pl/plastykkrosno

Arrow up
Arrow down
Chcesz w przyszłości studiować architekturę?
Malarstwo?
Rzeźbę?
Grafikę?
Zostań uczniem naszej szkoły! My przygotujemy Cię do tych studiów!

Odpocznij u Zdroju - plener rzeźbiarski

Krzysztof Antosz 0170

W dniach 11 - 14.07.2022 r. amfiteatr w Iwoniczu-Zdroju był miejscem II pleneru rzeźbiarskiego, w którym wzięli udział rzeźbiarze: Paweł Leszega z Krosna, Andrzej Madziar z Gogołowa, Stanisław Socha z Faściszowej, Sylwester Sowa z Włodawy, Ryszard Wysocki z Kalet oraz Tomasz Nycz - uczeń IV klasy naszego "plastyka" - mieszkaniec Iwonicza Zdroju. "Dobrym duchem" a zarazem komisarzem pleneru był Pan Jan Stachyrak - długoletni pracownik Parków Krajobrazowych, zapalony rzeźbiarz, animator, niezrównany gawędziarz i przewodnik. Organizatorzy pleneru to Centrum Kultury i Czytelnictwa w Iwoniczu-Zdroju i Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Dukla.

Krzysztof Antosz 0300

Uroczystego otwarcia pleneru dokonali Pan Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie oraz Pani Dorota Świstak, dyrektor Centrum Kultury i Czytelnictwa w Iwoniczu – Zdroju. Patronat nad plenerem objęli: Pan Witold Kocaj, Burmistrz Miasta i Gminy Iwonicz-Zdrój oraz Pan Artur Królicki, zastępca dyrektora RDLP w Krośnie.

Krzysztof Antosz 0241

Przez cztery dni, w ekspresowym tempie, sześciu rzeźbiarzy zmagało się z kłodami drewna, by powstałe rzeźby mogły ozdobić iwonicki deptak. Kloce i konary topoli posłużyły do stworzenia imponujących rzeźbionych ław z różnorodnymi motywami, głównie fauny i flory. Artyści sięgnęli po wizerunki wilków, sów, niedźwiedzi, z myślą o dzieciach powstała też ława poświęcona "Dolinie Muminków". Główne narzędzia stanowiły pilarki spalinowe i elektryczne, szlifierki kątowe, siekiery oraz dłuta. Tomek wykonał portret niedźwiedzia za pomocą dużych dłut plenerowych i wykorzystał palnik gazowy do podkreślenia bryły i faktur. Plener był okazją do ciekawej konfrontacji różnych sposobów zobrazowania motta "Odpocznij u Zdroju". Amfiteatr tłumnie odwiedzali kuracjusze, mieszkańcy i wczasowicze, żywo interesując się postępami prac, czuliśmy więc, że uczestniczymy w "rzeźbiarskim święcie".

Krzysztof Antosz 0257

Podsumowanie i uroczyste zamknięcie pleneru uświetnił koncert na rogach i trembitach sygnalistów RDLP "Echo Karpat" oraz „Kapeli spod Rubani”. Stoiska promocyjne Lasów Państwowych z marką „Dobre z lasu” uraczyły licznych gości oryginalnymi smakami swoich wyrobów.

Zbigniew Żywiec, nadleśniczy Nadleśnictwa Dukla, współorganizator wydarzenia podkreślił, że przez kolejne lata powstałe dzieła będą dawać radość kuracjuszom, głosząc jednocześnie pochwałę drewna z naszych lasów. 

Tekst: Paweł Leszega

Fotografie: Krzysztof Antosz

Krzysztof Antosz 0282

Krzysztof Antosz 0275

Jesteś tutaj: Home Aktualności Odpocznij u Zdroju - plener rzeźbiarski

 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.